Cum să utilizezi Calculatorul de şanse de poker

Cum să utilizezi Calculatorul de şanse IntelliPoker
Atunci când joci poker online la PokerStars, este destul de uşor să ştii dacă ai avut noroc într-o mână pentru a câştiga un pot mare sau dacă ai suferit un bad beat nedorit pentru a pierde unul. Ai avut Aşi şi ai fost învins cu Popi? Ghinion. Ai avut culoare pe river atunci când au intrat toţi banii pe turn şi adversarul tău a avut trei de-un fel? Noroc.

Cu toate acestea, nu este suficient să cunoşti acest lucru extrem de elementar. Ceea ce este mai important – şi esenţial atunci când discutăm despre îmbunătăţirea abilităţilor tale de a juca poker – este să ştii cât de norocos sau de ghinionist ai fost. Practic, ai fi putut avea şanse de 50/50 să câştigi sau poate că ai obţinut un one-outer pe river. Sunt situaţii extrem de diferite, însă ambele au acelaşi rezultat. Singurul mod de a ştii cu certitudine cât de norocos ai fost este să verifici şansele (sau şansa procentuală) pe care le ai pentru a câştiga (sau a pierde) în acea situaţie. Poţi avea o idee care sunt cifrele, însă, din fericire pentru tine, IntelliPoker are propriul său Calculator de şanse, care nu are nicio eroare şi care va face calculele grele pentru tine.

Mai întâi îţi vom explica modul de utilizare al Calculatorului de şanse, apoi modalităţile în care îl poţi folosi pentru a-ţi îmbunătăţi jocul.


Utilizarea Calculatorului de şanse
Pasul 1: Dă click pe orice avatar şi introdu două cărţi proprii pentru acel jucător. Pentru a obţine un calcul, este necesar să introduci cel puţin încă o carte proprie a jucătorului. Multe poturi vor fi heads-up, aşadar ai nevoie doar de doi jucători. Totuşi, dacă este un pot multi-way mai complex, poţi introduce chiar cărţile proprii ale fiecărui jucător de la masă, dacă doreşti! Dacă vrei să afli doar informaţii despre şansele pre-flop ale fiecărei mâini, atunci continuă şi dă click pe 'EVALUEAZĂ'. Procentele de câştig (cunoscute drept echitate) vor fi afişate pe ecran.

Pasul 2: Deseori vom dori să mergem un pic mai departe cu analiza mâinii noastre şi să verificăm cum va fi mâna noastră şi pe flop sau pe turn. Pentru a face acest lucru, trebuie doar să dai click pe cărţile comune şi vei putea introduce exact flopul dorit. Când eşti mulţumit, apasă pe 'OK'. Dacă vrei să mergi mai departe şi să vezi echităţile pe turn, atunci introdu patru cărţi în loc de trei. Dă click pe 'EVALUEAZĂ' şi vei putea vedea cu uşurinţă noile şanse procentuale.

Pasul 3: Dă click pe 'REZULTAT' dacă vrei o imagine mai clară referitoare la comparaţia calităţii mâinilor. Dă click pe 'SHARE' dacă vrei ca prietenii tăi de poker să se bucure de succesul sau de nereuşita ta – însă nu uita să nu postezi prea multe poveşti legate de înfrângeri puternice, dacă vrei ca acei prieteni să te placă în continuare…

Asta e, este atât de simplu.

Să învăţăm cu ajutorul Calculatorului de şanse
Cu toate că folosirea Calculatorului de şanse este destul de rapidă şi directă, nu ai vrea să faci asta atunci când te confrunţi cu o decizie dificilă în mijlocul unei mâini de poker. Probabil că ţi-ar expira timpul de joc în mână şi, cel mai important, vei putea avea doar o idee referitor la cărţile proprii ale adversarului tău, deoarece pokerul este un joc cu informaţii incomplete. Calculatorul de şanse devine într-adevăr folositor pentru evaluarea modului în care ai jucat după o sesiune.

Este o idee bună să marchezi orice mâini interesante pe care le joci într-o sesiune în care a trebuit luată o decizie dificilă. După ce ai încheiat jocul, introduci mâinile, precum şi cărţile de pe masă dacă este o decizie post-flop, în Calculatorul de şanse pentru a afla care erau şansele. Să spunem că te confrunţi cu un overbet plasat pe flop atunci când ai un draw la culoare. Fără a şti care sunt şansele, este dificil să fii sigur dacă să dai call sau fold. Şi încă o dată introduci mâinile în Calculatorul de şanse şi vezi că ai doar aproximativ 33% echitate – aşa cum ar fi deseori cazul când ai un draw la culoare – calculele îţi spun că este clar o greşeală să dai call şi opţiunea corectă este să dai fold. Acest lucru se întâmplă deoarece nu ai şansele referitoare la pot corecte pentru a da call, un rezumat pe care îl poţi avea după ce ştii care sunt şansele.

Calculatorul de şanse te va ajuta să iei decizii corecte în viitor, dar este şi un instrument de referinţă folositor pentru a studia şansele în situaţii-cheie, care apar mereu pe neaşteptate în Texas Hold'em. Acestea pot varia de la A-K vs. Q-Q (43%/57%) la 8-7 de aceeaşi culoare versus Q-J de culori diferite (40%/60%) la orice altceva.
Încearcă aşadar Calculatorul de şanse IntelliPoker înainte de următoarea ta sesiune de poker. Nu numai că este un instrument distractiv de utilizat, însă te şi poate ajuta în mare măsură în jocul tău de poker!
Pentru mai multe sfaturi de strategie, creează-ţi propriul cont PokerStars GRATUIT acum şi intră în şcoala noastră. Dacă eşti deja un membru al şcolii, ce-ar fi să faci o depunere şi să încerci această strategie la mese?


De asemenea, îţi sugerăm să citeşti şi aceste alte subiecte privind strategia de poker.


Fold cu mâini monstru

Blufuri 3 bet

Cum să joci draw-uri la culoare

Pentru mai multe sfaturi de strategie, creează-ţi propriul cont PokerStars GRATUIT acum şi intră în şcoala noastră. Dacă eşti deja un membru al şcolii, ce-ar fi să faci o depunere şi să încerci această strategie la mese?


Descarcă pentru Windows Descarcă pentru Mac

Asigură-te că incluzi codul de marketing 'SchoolRO' atunci când îţi creezi noul cont, pentru a profita de 'bonusul de bun venit' pe care îl oferim. Te rugăm să reţii că acest cod de bonus poate fi introdus doar prin procesul de înregistrare din programul de joc pentru computer.